Yılbaşı Gecesi Sağlığınızdan Olmayın!

yilbasi-yemegi-22014’e sayılı günler kala birçok kişi yeni yıla nerede gireceğinden ne yenilip-içileceğine kadar tatlı bir telaşla planlarını yapmaya başladı bile.  Yılbaşı denilince akla gelen hindi ve yılbaşına özel tatlılarla bezenmiş sofralardaki gizli tehlikelere dikkatleri çeken Alerji Uzmanı Prof. Yonca Tabak, “Bir günlük kaçamak gözüyle baktığınız yiyecek ve içecekleri tek gecede tüketmek reflüyü ve dolayısıyla astımı tetikleyecektir” açıklamasında bulundu.

Caddeler, alışveriş merkezleri ve daha pek çok yer yeni yıl kutlamaları için geri sayıma hazırlanırken, tüm yıl kilo almamak, sağlıklı beslenmek için uzak durulan yiyecekler yılbaşı sofralarında yerlerini alıyor. Et ürünlerinden, tatlılara, soslu kızartmalardan çeşitli içeceklere kadar envaı çeşitle donatılan yılbaşı sofraları ile  hem gelen yeni bir yılı kutluyor, hem de kendimizi ödüllendiriyor olsak da, yemek ve beslenmenin yaşamımızda çok büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yonca Tabak, “Tüm yıl sağlıksız olduğu için uzak durulan pek çok gıdanın tek seferde ve geç saatte tüketilmesi, vücutta ciddi rahatsızlıkları meydana getirecektir” dedi.

Bir kereden bir şey olmaz demeyin!

Bir kereden bir şey olmaz mantığıyla hareket etmenin bedelinin ağır olabileceğine değinen Prof. Dr. Yonca Tabak;  “Kakaolu gıdalar kafein içerdiğinden mideyi gevşeterek asit salgısını artırır ve reflüyü dolayısıyla da astımı tetikler. Astımlı kişiler bütün bir yıl bu yasağa uysa da, bir kere çikolatalı gıda tükettiğinde aynı durumun yeniden gelişme olasılığı vardır. Bu nedenle yılbaşı gecesi bile olsa kakao ve kafein içeren diğer gıdalar, örneğin kola ve çikolata tüketilmemesi gerekir” diyor.

Yeni yıla daha sağlıklı girmek için Prof. Dr. Yonca Tabak, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor;

1- Kafein içeren kolalı içecek, kakaolu çikolata ve çikolatalı tatlılardan uzak durulmalıdır.

2- Kızartılmış ağır yağlı tatlılar yerine hafif sütlü tatlıların veya kabak tatlısı, ayva tatlısı gibi meyve tatlıları tercih edilmelidir.

3- Aşırı acı ve baharat içeren gıda tüketilmemelidir.

4- Çiğ soğan ve çiğ sarımsak tüketilmemeli, bu yiyeceklerin içinde bulunduğu cacık, mantı, mercimek köftesi, kısır gibi gıdalar tercih edilmemelidir.

5- Yağda kızartma yerine, fırında ızgara yapılmış gıdalar (örneğin fırın patates) tüketilmelidir.

6- Yoğun ve çiğ domates içeren salçalı gıdalar ve ketçap gibi soslar yerine daha hafif alternatifler seçilmelidir.

7- Yağda kızarmış cips vb. atıştırmalıklar yerine fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler tercih edilmelidir.

8- Çocuklara portakal suyu yerine, ekşi olmayan, taze sıkılmış elma, havuç suyu karışımı gibi içecekler verilmelidir.

9- Siyah çay ve kahve yerine, bitki çayları veya kafeinsiz kahve tercih edilmelidir.

10- Bol su tüketilmelidir.

Yorumlar

yorum