Türk Modasının En Güzel Kelebekleri Kozasından Çıktı!

22. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması
18 Haziran Çarşamba günü Four Seasons Hotel’de gerçekleşti!

Moda dünyasına genç soluklar kazandırmak amacıyla düzenlenen “Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması” bu yıl da sektöre yeni yıldızlar katacak. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl 22’ncisi düzenlenen yarışmada finale kalan 10 genç moda tasarımcısı, yeni ve özgün çizgileriyle Four Seasons Hotel Beşiktaş’da jüri önüne çıktı.

Gerçekleşen organizasyonda cemiyet hayatından Yasemin Taciroğlu, Demet Sabancı ve Siren Ertan gibi isimlerle birlikte ünlü yüzlerden Ivana Sert katıldı. Sektörün önemli yöneticilerinden biri olan Ruken Mızraklı’nın da katıldığı etkinlikte yarışmacılara, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) desteği ile son yıllarda sektörün trendlerini yakalamakta liderlik yapan genç tasarımcılar mentorluk etti. MTD Başkanı Mehtap Elaidi’nin de dahil olduğu mentorlar arasında Gamze Saraçoğlu, Gül Ağış, Simay Bülbül, Hakan Yıldırım, Zeynep Tosun gibi isimler yer aldı. Yarışmada üçüncülük ödülüne Buğu Pala, ikincilik ödülüne Sevda Dalgıç, birincilik ödülüne ise Emel Melike Bakıcı layık görüldü.

İHKİB Başkan Yardımcısı Volkan Atik, İstanbul Moda Akademisi (İMA) Genel Direktörü Seda Lafçı, MTD Başkanı Mehtap Elaidi, Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bülümü Öğretim Görevlisi Dilek Alpan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bülümü Öğretim Görevlisi Yeşim Bağrışen, Moda Tasarımcıları Hakan Yıldırım, Atıl Kutoğlu, Gamze Saraçoğlu, Moda ve Stil Danışmanı Ece Sükan, Moda Fotoğrafçısı Aslı Girgin, Marka Danışmanı Banu Bölen ile moda yazarları Ayşe Ferhangil ve Yaprak Aras’ın jüride yer aldığı yarışmaya sanat ve cemiyet hayatının tanıdık simaları da katıldı.

Dereceye giren yarışmacılar toplam 435 bin TL değerinde ödül ile birlikte, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle belirlenecek kontenjan dahilinde yurtdışında 1 yıl moda eğitimi, 1 yıl İngilizce dil eğitimi, İMA’da İleri Düzey Moda Tasarımı ve Diploma programına ücretsiz katılım, sektörle ilgili uluslar arası bir moda fuarını ziyaret imkanına sahip olacak.

Koza’nın Kazandırdığı Önde Gelen Moda Tasarımcıları…

Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Arzu Kaprol, Elif Cığızoğlu, Ümit Ünal, Zeynep Tosun, Özgür Masur, Bora Aksu, Hatice Gökçe ve Zeynep Erdoğan gibi tasarımcıları sektöre kazandıran Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, bu yıl da genç yeteneklere parlak bir geleceğin kapılarını açtı.

 

Finalistler ve mentorlar…

Finalist

Mentor

1

AYŞEGÜL BAYDEMİR

MEHTAP ELAİDİ

2

YUSUF ASLAN KALEM

SİMAY BÜLBÜL

3

GÖKHAN YAVAŞ

NİYAZİ ERDOĞAN

4

SİNEM AVCI

GAMZE SARAÇOĞLU

5

BİHTER TIRPAN

NİHAN PEKER

6

EREN TÜNELİ

GAMZE SARAÇOĞLU

7

SEVDA DALGIÇ

GÜL AĞIŞ

8

OYTUN YILMAZ

HATİCE GÖKÇE

9

EMEL MELİKE BAKICI

HAKAN YILDIRIM

10

BUĞU PALA

ZEYNEP TOSUN

 

Yorumlar

yorum