Farklı Pişirme Teknikleriyle Somon

Somonun en önemli özelliklerinden biri her tür pişirme şekline uygun olmasıdır. Haşlayabilir, fırında, tavada, mangalda, mikrodalgada pişirebilir ve hatta hiç pişirmeden sadece marine veya füme ederek yiyebilirsiniz.

Sıkı eti, sağlam yapısı ile daima formunu korur ve asla dağılmaz. Üstelik çok farklı lezzetlerle kolayca uyuşur. Çok hızlı pişiyor olması da somonun sayılamayacak kadar çok iyi niteliklerden bir diğeridir.

somonSomon Hakkında

Atlantik Somonu

Atlantik somonu tek bir türden oluşur. Bunlar küçük kafalı güçlü gövdeli balıklardır. Gümüş rengi sırtlarında minik siyah benekler bulunur. Yetişkinler ortalama 4,5 kg ağırlığında, koyu pembe ve sıkı etli olurlar. Genel kanı Atlantik somonlarının en lezzetli olduğu yönündedir.

japon-somonuPasifik Somonu

Pasifik somonları 6 türü içerir. Bunların beşi kuzey Amerika’ya biri ise Japonya’ya özgü türlerdir. Somonun en önemli özelliği her türlü pişirme şekline uygun olmasıdır. Sıkı eti daima formunu korur ve kolay dağılmaz. Ayrıca çok hızlı pişer.

Somonu Bütün Alıyorsanız…

Derisi parlak, pulları yerinde olmalı. Dokununca serin ve sert olmalı ve hafifçe parmağınızı bastırdığınız yer bıraktığınızda hemen eski halini almalı. Gözler parlak olmalı. Bulutlanmış ve içeri göçmüş gözler balığın çok iyi durumda olmadığının işaretidir. Bütün servis edilen bir somon hiç şüphesiz bir ziyafet yemeğidir. Bu yüzden en iyisini almak için zahmete girin. Gerekirse birkaç gün önceden sipariş verin.

Somonu Porsiyon Alıyorsanız…

Fileto, takoz ve benzeri ürünler alırsanız çok zahmetsizce ve hızla pişen bu balıkla kısa sürede mucizeler yaratabilirsiniz. Somon, kesim şekli nedeniyle daha fazla veya daha az kılçık içerebilir. Bu konuda balıkçınıza danışınız. Balık iki gün kadar buzdolabında saklanabilirse de, besin değerleri açısından en iyisi tüketeceğiniz gün satın almaktır.

Miktar

Satın alırken kişi başı 350 gram kadar somon hesaplayın. Eğer ana yemek olarak servis ediliyorsa, temizlenip piştikten sonra kişi başı 175 gram kadar olmalı.

somon-baligi-01

Saklanması

Somonunuzu mutlaka özel bir torbada (örn; Dondurulmuş gıda torbası) taşıyarak, kendi yerinize ulaştığınızda hemen buzdolabının en soğuk bölümüne yerleştirin.

Dondurulması

Somonu taza tüketmek en iyisidir. Ama bazen, onu saklamamız gerektiğinde, en iyisi dondurmak olacaktır. Diğer bazı hassas balıkların tersine somon dondurulmaya elverişlidir, şeklini ve lezzetini korur. Somonunuzu 1 aydan uzun süre donuk olarak saklamayın. Çözerken de akşamdan derin dondurucudan alıp buzdolabına koyarak yavaşça çözülmesine zaman tanıyın.

Eğer mikrodalgada çözmek sorundaysanız bunu kısa süre ve düşük güçle yapın, balıklar halen buzlu iken çıkartıp dışarıda çözdürmeye devam edin. Uzun süreli çözünmeler balığın kurumasına neden olur.

Somonun Besin Değeri

Somon, çok değerli bir protein kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri, vitamin A ve B grubu bakımından çok zengindir. Balık çiftliklerinde yetişen somonlar daha yağlı olduklarından, açık deniz somonlarına göre daha fazla Omega 3 içerirler.

Yorumlar

yorum