Sarkan Göğüslere Mastopexy!

gogus-diklestirmeDeri elastikiyeti azaldığında göğüslerin şekil ve sıkılığını kaybedip sarkmaya başladığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, göğüs dikleştirme işlemi olan Mastopexyile sarkan göğüsleri uzun bir dönem için kaldırarak yeniden şekillendirdiklerini belirtiyor. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Mastopexy nedir?

Bedensel şekil bozuklukları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor, göğüslerinden şikayetçi olan kişiler kendini farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunlar, göğüs estetiği uygulaması olan Mastopexy ile kolayca gideriliyor. Mastopexy, göğüsteki fazla deriyi alıp geri kalan dokuya ve meme uçlarına yeniden şekil vererek sarkık memeleri kaldırma işlemine deniyor.

Göğüs dikleştirme ameliyatı kimlere uygulanıyor?  

Meme dikleştirme ameliyatının kişinin görünüşünü ve özgüvenini artırdığını söyleyen Kışlaoğlu, operasyona karar vermeden önce hastanın beklentilerini iyice gözden geçirmesi gerektiğinin altını çiziyor. Kışlaoğlu, görüşlerini aktarmaya devam ediyor: “Mastopexy için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak işleme hazır ve bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır. Genellikle en iyi sonuçla, küçük ve sarkık göğüslere sahip kadınlarda elde edilir. Her boydaki göğüs kaldırılabilir, ama elde edilen sonuçlar ağır göğüslerde kalıcı olmayabilir. Birçok kadın Mastopexy işlemini gebelik veya emzirme sonrası talep eder. Yeni bir gebelik düşünülmesi durumunda işlemin ertelenmesi gerekir. Mastopexy gebelik ve emzirmeye engel değildir, ancak işlem sonrası gebeliklerde göğüsler eski haline döneceği için operasyonu geçersiz kılar. Yerçekimi, hamilelik, yaşlılık ve kilo değişiklikleri yeni sarkmalaraneden olabilir. Bu işlem, meme protezi ile birlikte yapıldığında sonuç kalıcı olacaktır.”

Operasyonun yan etkileri var mı? 

Tüm meme kaldırma operasyonlarında iz kaldığını belirten Kışlaoğlu, bu izlerin daha az belli olması için bikini ve sutyen altında kalacak şekilde ayarlandığını dile getiriyor. Meme dikleştirme ameliyatının basit bir işlem olmadığını, ama deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Kışlaoğlu, bu operasyonda da yan etki veya anestezi reaksiyonu ihtimali olduğunu vurguluyor. Kışlaoğlu görüşlerini paylaşmayı şu sözlerle sürdürüyor: “Mastopexy ameliyatı sonrasında seyrek de olsa kanama, enfeksiyon ve meme başında kalıcı his kaybı görülebilir. İşlem sonrası 1 haftalık antibiyotik tedavisi ile 1 aylık şişlik azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır. Kişinin sarkık göğüslerinden kurtularak kendine olan güvenini artıran bu yöntemin maliyeti ise, yaklaşık 8 ila 12 bin TL arasında değişir.”

Yorumlar

yorum