Prematüre Bebek Travması Yaşamayın!

Uzman Psikolojik Danışman Belin Güner Nas

Uzman Psikolojik Danışman Belin Güner Nas

Dünyaya erken gelen bebeklerin ailelerinin hayatlarına şok, kızgınlık, suçluluk, acizlik gibi birçok duyguyla girdiğini ve bu durumun özellikle annelerde travmatik bir sürece neden olduğuna dikkat çeken Uzman Psikolojik Danışman Belin Güner Nas, bu süreci atlatabilmeleri için ailelere şu tavsiyede bulundu: “Aynı deneyimi yaşayan anne-babalarla konuşun, yardıma ihtiyaç duyduğunuzda yardım almaktan çekinmeyin ve duygularınızla yüzleşin…”

Prematüre yani zamanından önce doğan bebeklerin annelerinde travmatik bir sürece neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ailelere bu durumu daha rahat aşabilmeleri için, aynı deneyimi yaşayan anne-babalarla konuşmaları tavsiyesinde bulundu. Benzer deneyimlere sahip anne babalardan bebeği ve kendilerini nelerin beklediğine dair bilgi alınmasının, ihtiyaç duyduklarında yardım talep edilmesinin ve özellikle ebeveynlerin kendi duygularıyla yüzleşmelerinin bu travmatik süreci atlatmalarında büyük önem taşıdığını vurgulayan uzmanlara göre, “Dünyaya erken bebek getirmek aileler için çok stres verici bir durum ve anneler hastaneden çıktıktan sonra bile post-travmatik stres tepkileri verebilirler…”

37’nci haftadan önce doğan ve ağırlığı 2 bin 500 gramdan az olan bebeklere prematüre bebek dendiğini ve istatistiklere göre, tüm doğumların yüzde 8-10’unun erken doğumla sonuçlandığını belirten Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Psikolojik Danışman Belin Güner Nas, erken gelen bebeklerin dünyaya gelirken ailelerine birçok karmaşık duyguları da yaşattığına dikkat çekti.

Şok, kızgınlık, suçluluk… Hepsi bir arada!

premature-bebek-02Anne ve babaların prematüre bebek ebeveyni olunca şok, kızgınlık, endişe, korku, suçluluk, acizlik, kayıp gibi birçok hissi yaşamaya başladığını vurgulayan Nas, aileler bu durumda kafalarında hangi ortak inançların oluştuğunu ise şöyle sıraladı:

  • Bebeğimin prematüre olmasına sebep olacak yanlış bir şey yaptım.”
  • Bebeğimi çok sevememekten korkuyorum.”
  • Bebeğim beni ya da annesini tanımazsa diye endişeleniyorum.”
  • Doktor ve hemşirelere çok soru sorduğumda aptal gibi hissediyorum.”
  • Bebeğim her geçen gün daha iyiye gitmesine rağmen hala çok korkuyorum.”

Aileleri rahatlatacak tavsiyeler

  • Tüm bu ortak inanç kalıplarının aslında doğru psikolojik destek ve bilgilendirmelerle aşılabileceğini anlatan Belin Güner Nas, prematüre bebek sahibi ailelere onları rahatlatacak bazı tavsiyelerde de bulundu:
  • Bebeğinizin durumuyla ilgili uzmanlara soru sormaktan kaçınmayın.
  • Bebek ile anne arasındaki güven bağının kurulabilmesi için bebek doğar doğmaz anne ile bebek arasındaki ten tene temas olan ‘kanguru bakımı’nı başlatın. Kanguru bakımında bebeğin üstünde sadece şapka ve alt bezi bulunur. Bebek annenin göğsüne yerleştirilir. Bu sayede prematüre bebekler sakinleşir, ağlamaları azalır, solunumları düzelir, annenin sütü artar, bebeklerin hastanede kalış süresi azalır ve bağışıklık sistemleri güçlenir.
  • Bebeklerinizin yanında sakin bir ses ile konuşun. Bu sayede bebeğiniz anne ve babasının sesinin özel olduğunu hisseder. Bu sesler ona rahatlık ve huzur verir.

Uzmanından uyarı: “Bebeğinize bağlanmaktan çekinmeyin”

Beklenmeyen doğumların özellikle anne için fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da yorucu olduğunu hatırlatan Belin Güner Nas, ailelere şu uyarıyı da yaptı: “Bazı aileler bebeğe fazla bağlanmayarak bir bakıma bebeği kaybetmeye duygusal olarak hazırlık yapar. Bazı aileler hastaneden çıkmadan bebeklerine isim vermekten kaçınır. Çünkü bebeğin bir ismi olmazsa ondan ayrılmanın daha kolay olacağını düşünürler. Bu ölüm korkuları geçici olarak çocukla anne arasındaki bağlanma süreçlerinde sıkıntı yaratabilir. Ve aileye özellikle de anneye psikolojik destek verilmezse, hastaneden çıktıktan sonra bile bebekle anne arasında yaşam boyu sürecek bir duvar örülebilir.”

Yorumlar

yorum