Pepe Dergisi Annelere Sesleniyor!

peppe-annelere-sesleniyor-02Pepee dergisi, “ev-iş-çocuk” üçgenindeki annelere sesleniyor.

TRT Çocuk ekranlarında hayat bulan ve çocukların en sevdiği çizgi kahramanların başında gelen Pepee’ nin adını taşıyan dergi, çalışan annelere önemli tavsiyelerde bulunuyor. Çocuklarından uzak kalmaya dayanamayarak kendini suçlu hisseden, neden çalıştığını tekrar tekrar sorgulayan annelere, bu duyguyla başetmeleri için yöntemler öneriyor. Çalışan kadının esas meselesinin ev-iş-çocuk arasında dengeyi kurmak olduğuna değinen dergide, “Suçluluk duygusu yaşam kalitenizi daha fazla olumsuz etkilemeden önce neden çalıştığınızı bir kez daha hatırlayın!” tavsiyesinde bulunuluyor.

Pepee dergisinin İçerik Danışmanı Uzman Psikolog Bengi Keskin, annelere, çalışmanın olumlu taraflarını düşünmeleri gerektiğini hatırlatarak şunları söylüyor: “Çocuğunuzun uyuma ve uyanma saatleriyle kendi çalışma saatlerinizi değerlendirip, ortak bir zaman dilimi yaratın. Çalışırken çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vakitler kısa olabilir, ama bunların değerli olması sizin elinizde! Unutmayın ‘mükemmel’ olma ve ‘her şeyi tek başına üstlenme’ çabanız gerçekçi olmayabilir ve sizi daha fazla strese sokabilir. Bazı çalışan anneler ev-iş-çocuk üçgeninde mükemmel düzeni yakalamak adına insanüstü bir çaba sergilemeye çalışır. Tıkır tıkır işleyen bir ev düzeni, mükemmel bir eş, mükemmel bir anne ve başarılı bir çalışan olmak ister. Unutmayın ki gerçek süper kahramanlar yalnızca masallarda ve filmlerde olur. Gerçek hayat koşullarında ‘süper’ ya da ‘mükemmel’ ebeveynlik yerine ‘yeterince iyi’ bir ebeveyn olmak daha uygundur.” Çalışan annenin çocuk gelişimine olumlu katkısını vurgulayan Keskin, annesi çalışan kız çocuklarının ileride daha yüksek eğitimsel ve mesleki hedeflere yöneldiğini ortaya koyan araştırmalar olduğunu da belirtiyor.

Pepee dergisinin Mayıs sayısı; çocuklara özel bölümde yer alan yepyeni kesmeli-yapıştırmalı ve boyamalı oyunlarla, küçüklerin beceri ve anlatı yeteneğini pekişmeyi hedefliyor. Pepee ve Şila maskeleriyle birlikte hediye edilen Anneler Günü posteri ise annesine çok özel bir armağan vermek isteyen çocukların favorisi olmaya hazırlanıyor.

peppe-annelere-sesleniyor-01

Yorumlar

yorum