Okul Alışverişiniz Çocuğunuz için Tehlikeli Olmasın!

saglikli-okul-alisverisi-04Türkiye’nin kitap, kırtasiye ve teknoloji zinciri NT, “Okul alışverişinin olmazsa olmazı 3 kriter”i açıkladı: Sağlıklı ve çevreci olmalı, şiddet içermemeli.

Türkiye’nin kitap, kırtasiye ve teknoloji zinciri NT, okul alışverişinde ailelerin dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. Aileler çocuklar için çok önemli olan sağlıklı, çevreci ve şiddet içermeyen ürünleri tercih ediyor.

Sağlıksız ürün almayın!

Türkiye’de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ürünün sağlığa zararlı maddeler içermediğini üretici ya da ithalatçının ispat etmesi gerekiyor.

Bakanlık onaylı SGS ve Türkak yetkili laboratuvar olarak en ince ayrıntısına kadar ürünü inceliyor. Testlere tabi tutuyor. Testlerden geçmeyen ürünlerin satışa sunulması yasaklanıyor. Ancak, denetimlerden kaçan sağlıksız ürünler birçok yerde karşımıza çıkıyor.

Sektörün en önemli oyuncusu olan NT ise, her zaman ki gibi sağlıklı ürün tedariki ve satışı hassasiyetini sürdürmeye devam ediyor. CE Belgesi, İSO Belgesi gibi kalite belgelerine sahip olan ve gerekli laboratuvar testlerinden geçerek Sağlık Bakanlığı onaylı olan ürünleri raflarına koyuyor.

Çevreci alışveriş, geleceğe yatırım 

saglikli-okul-alisverisi-02

Özellikle okul alışverişinin en önemli kısmı olan kırtasiyede çevreci ürünler son yıllarda dikkat çekiyor.

Okul alışverişinde çevreci ürünlerin tercih edilmesi ürünleri kullanacak çocuklarımız için daha iyi bir çevre bırakabilmek için çok özel bir fırsat. Çevreci ürün alışverişi gelecek nesillere çevre bilinci eğitiminde çok önemli bir yer ediniyor. Çocukluğunda çevreci ürün kullanan çocuk, büyüdüğünde aynı hassasiyeti sürdürüyor.

Çocukların özellikle hayali ve çizgi karakterlerden çok etkilendiği günümüzde, okul alışverişinde bile bazı ürünler sağlıklı ve çevreci olduğu halde çocukların ruhsal sağlığını tehdit ediyor. NT’nin sorumluluğunun bir parçası olarak üç kritere çok önem verdiğinin altını çizen NT Mağazaları Kurumsal İletişim Müdürü S. Serkan Bilikci, şöyle konuştu: “NT gelecek nesillerin şiddet içeren ürünler ile tanışmasını engellemek için bu ürünleri tedarik etmiyor. Gelecek nesillere sorumluluğumuzun bir parçası olarak hiç bir zaman bu ürünler raflarımızda olmayacak.”

Kırtasiyede kalitesiz ürüne dikkat!

saglikli-okul-alisverisi-01

Denetimlerin özellikle bu dönemde yoğunlaşmasına rağmen Türkiye’nin tamamında tam anlamıyla incelenmesi imkânsız. Bu nedenle okul alışverişinde bazı kalitesiz ürünler hâlâ okul alışverişinin yoğun olduğu yerlerde görülebiliyor.

Türkiye’nin kitap, kırtasiye ve teknoloji perakendeciliğinde lider olma sorumluluğu ile hareket eden NT, okul döneminde raflarında yer alacak ürünlerin seçimi konusunda okul döneminin 6 ay öncesinden gerekli hazırlıklarına başlıyor. Ailelerin beklentilerinin, sektördeki gelişmelerin analizleri doğrultusunda gerçekleştirilen hazırlıklar ile eğitim sektörünün standartlarını da yükselten NT, ailelerin ihtiyaçları olan güvenilir, kaliteli ve sağlıklı ürünleri doğru zamanda doğru şekilde alabilmesi için personellerini de eğitimden geçiriyor.

saglikli-okul-alisverisi-03Bilikci: “Sağlığı tehdit eden ürün satmıyoruz”

Güvenilen yerlerden okul alışverişi yapılması konusunda uyarılarda bulunan Bilikci şöyle devam etti: “Sektörümüzde ithal ürünlerin denetimsizliği, çocukların sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu konuda sektör olarak üzerimize düşeni yapmalı, markalı ve kaliteli ürünleri tercih etmeliyiz. Biz NT olarak Sağlık Bakanlığı onaylı, CE ve İSO belgeli ürünlere raflarımızda yer veriyoruz. Tüketicilerin de bu anlamda hassasiyet göstermesini bekliyoruz.”

Yorumlar

yorum