“Mutlu Olmak” Nedir?

Bir bebeği, annesinin gülümsemesi veya karnının doyması mutlu ederken;  30 yaşındaki kişiyi terfi haberi mutlu ediyor. Mutlu olmak zor değil sadece bizim durumlara verdiğimiz anlamlarla şekilleniyor.

mutlu-olmak-01

Mutluluk, maddi ve/veya manevi özlemlere ulaşılması sonucu hissettiğimiz bir tatmin ve kıvanç durumudur. Mutluluğun anlamının her birey için farklı olması, mutlu olmanın yolunun her kişi için farklı şekillenmesine sebep olur. Bazı kişiler için maddi kazançlar, mevki, ün mutluluk kaynağıyken; bazıları içinse, karşılarındaki insanın gülümsemesi veya doğada gördükleri bir çiçek veya canlı aynı derecede mutluluğa sebep olabilir. Çoğu insan hayatta mutlu olmak ister ancak gerçek mutluluğu nerelerde bulacağını keşfetmek bazen zaman alabilir. Kişinin gelişimi boyunca tatmin ve kıvanç yaratan durumlar da değişebilir. Bu nedenle, mutlu olmak için önemli olan kişinin yaşamı boyunca onu mutlu eden şeylerin farkında olması ve bunları hayatına sokmak veya hayatında tutmak için neler yapabileceğini keşfetmesidir.

Mutluluk faktörleri kişiden kişiye değişiyor

Gelişimimiz boyunca, bizi mutlu eden durumlar, kişiler, olaylar değişebilir. Mutluluk, bizim durumlara verdiğimiz anlamlarla şekillenir. Bir bebek, annesinin gülümsemesi veya karnının doyması gibi daha basit durumlarla mutlu olurken, bir ergen, çoğu zaman, sanki hayatta onu mutlu edecek hiçbir şey yokmuş gibi hissedebilir. 30 yaşındayken kişiyi mutlu eden terfi haberi, 60 yaşındayken aynı anlamı taşımayabilir. Maddi kazançların mutlu ettiği dönemleri, manevi kazanımlarla mutlu olunan dönemler izleyebilir. Bazı insanlara, ev, araba almak, pahallı restoranlarda yemek yemek, marka kıyafetler giymek mutluluk verirken, bazılarına, hatta bazen aynı insanlara başka zamanlarda, bir yardım kuruluşunda gönüllü çalışmak daha da fazla mutluluk verebilir.

Gerçekçi hedefler mutlu ediyor

“Küçük şeylerle mutlu olmak” anlayışı da aslında buna benzer. Bir şeyin küçük veya büyük olduğunun kararını da kişi kendisi verir. Sabah kalktığında, havanın güneşli olması bir insanı mutlu ediyorsa, bu onun için önemi fazla olan bir durumdur. Fakat aynı faktörü, farklı birisi, önemsiz olarak nitelendirebilir ve bu onun için bir mutluluk kaynağı olamaz. Mutluluk kaynaklarımızı, hayatımızda varolan ve/veya ulaşabileceğimiz şeylerden seçersek, kendimize mutlu olmak için büyük bir şans vermiş oluruz. Oysaki mutluluğumuzu, ulaşamayacağımız durumlara bağlarsak, onlara ulaşamadığımızı fark ettiğimiz her an bizim için yoğun mutsuzluk yaratacaktır. Yaşamda hedef koyarken ve bizi mutlu edecek şeyleri düşünürken, sahip olduğumuz imkânlar ve becerilerimizi hesaba katmak anlamlı olacaktır.

Mutlu bir birey, yaşamına ve çevresine de aynı mutluluğu yansıtacaktır. Yaptığı iş onu mutlu ediyorsa, işinde başarılı olacak, ilişkisinde mutluysa, ilişkisini daha da ileri taşıyabilecektir. Mutlu olmanın, vücuda salgılattığı hormonlarla bağlantılı olarak sağlığa da etkisi önemlidir. Öte yandan mutsuz kişilerin, sağlıklarına da daha az dikkat ederek, hastalıklara daha yatkın olabildiği görülmektedir.

Yorumlar

yorum