Mutlu Bir Hamilelik Dönemi Geçirin

hamilelikte-muzik(2)Hamilelik süreci ; kadının yaşamında çok önemli bir dönemdir. . .Bu dönemde duygular ve davranışlar hızla değişen hormonlara bağlı olarak farklılaşır ve kadının hassaslığı artar.

Geçen her ay bebeğinin sağlığı ile ilgili endişeleri  yükselir  ve   bu endişelere bağlı olarak oluşan   sinirlilik çevresindeki kişiler tarafından sıklıkla gözlemlenir.  Değişen duygusal değişimler karşısında çevrenin desteği ve anlayışı  çok önemidir.   Bu dönemde anne adayı da hem kendisi hem de bebeğinin sağlığı için  bazı  çabalar göstermelidir.

Hamile olduğunu ilk öğrendiği andan itibaren bu duygunun  keyfini çıkarmalıdır. Bebeği ile konuşmaya başlayabilir,  yaşadığı güzel duyguları eşi  ve yakın çevresi ile paylaşabilir . Her paylaşımı bu duyguyu daha yoğun hissetmesine neden olacaktır.

İlk haftadan itibaren yaşamında stres yaratabilecek kişilere ve olaylara karşı kendisini korumaya almalıdır.  İlerleyen aylarda onu üzebilecek  kişi ve olaylardan uzak kalmayı başarabilmeli sadece yaşamına ve bebeğine odaklanmalıdır. Bu konularda yaşanabilecek  endişeleri eşi ile paylaşabilir gerekirse dışarıdan bir uzman yardımı  alabilir.

Hamilelik süresince doktoru ile yakın bir iletişim içinde olmalı ve ona  güvenmelidir.  Bebeğin sağlığı ile ilgili endişelerini öncelikle  doktoru ile paylaşmalıdır.

Gün içerisinde uygulayabileceği bir yaşam planı  oluşturabilir.  Günlük planını  listeleyerek  görünür bir alana asabilir . Böylece ; hamileliği için bir motivasyon oluşturarak olumsuz süreçleri yaşamından daha kolay çıkartabilmeyi başarabilir. Planında nasıl beslenmesi gerektiği, öğünlerinin içeriği, doktorunun önerileri, kitap- dergi  okuma saatleri  , doktorunun önerdiği spor aktiviteleri ve  keyifli buluşmalar listelenebilir.

Annelik , bebek sağlığı, gelişimi  ve psikolojisi ile ilgili  güvenilir  kaynaklardan  bilgiler edinebilir.  Bu bilgi edinme süreci  bebek doğduktan sonra  annenin işini oldukça kolaylaştırmaktadır.  Ne zaman  ne yapması gerektiğini bilen bir anne endişelenmez, kendine güvenir ve böylece daha az yorulur. ( bu süreçte babalar da anneye destek olacağı için   bilimsel kaynaklar baba ile değiştirilerek sıra ile okunabilir. )

Doktorun önerdiği  sakinlik verebilecek sportif aktiviteler düzenli olarak yapılmalıdır.

Anne adayının hamilelik süresinde kendisine ayırdığı her güzel an psikolojisi  ve sağlıklı bir hamilelik süreci için çok önemlidir.   Mutlu bir anne adayı bebeğinin ay ay sağlıklı gelişimine büyük  katkılar sağlayacak ve evliliğinin de bu süreçte zarar  görmemesi için gerekli zemini hazırlayacaktır. Zorlu bir hamilelik süreci evlilikler için de  riskli  olabiliyor. Eşlerin birbirine vereceği her türlü moral, destek önemlidir. Birlikte  yapılacak keyifli sohbetler ve aktivitelere özellikle dikkat edilmelidir.

Anne ve baba adayının  günün belli saatlerinde bebekle yapacağı sohbetler unutulmamalıdır. Bu sohbetler  bebek kadar annenin psikolojisini de olumlu etkileyecektir.

Anne adayı; değişen duygularını fark etmeye özen göstermeli, gerginliğinin arttığını hissettiği dönemlerde kendisine  daha fazla zaman ayırmalıdır.

Diğer anne adayları ile başarılı ve olumlu annelik öykülerini içeren sohbetler düzenleyebilir. Olumsuz örnekleri dinlememeye özen göstermeli, bu konuda karşılaştığı haberler ve televizyon programlarından uzak durmalıdır.  Bu durum  anne adayının endişelerini ortaya çıkarabilir veya arttırabilir.

Titiz bir kişilik yapısına sahipse yani evinin düzenine ve temizliğine  fazlasıyla önem veriyorsa   hamileliği süresince buna bir ara vermesi gerektiğini  hatırlamalıdır. Öncelikle kendisine zaman ayırması gerektiğini bilmeli , kendisini yormayacak düzeyde bir gün geçirmeye özen göstermelidir.

Yorumlar

yorum