MSG – Monosodyum Glutamat Nedir?

msg-Monosodyum-GlutamatMonosodyum glutamat, kısaltılmış olarak MSG ilk olarak 1900’lü yılların başında Japonya’da bulundu ve yaygın olarak Japonya ve Çin mutfağında kullanılmaya başlandı.

E-621 kodu ile de bilinen MSG, birçok gıda ürününde aroma kıvamını artırmak için kullanılan bir katkı maddesidir. Glutamik asidin oluşturduğu diğer tuzlar da MSG ile aynı etkidedir.

Glutamat bulunduğu gıdaya “umami” diye adlandırılan bir tat katar. Bilimsel olarak bu tat acı, tuzlu, ekşi ve tatlının yanında kabul edilir.

Glutamat bir proteindir. Protein içeren besinlerin çoğunda (kırmızı ve beyaz etler, deniz ürünleri) doğal olarak bulunur.

Glutamat tadı sınırlandırıcı bir yapıdadır. Glutamat miktarı doğal olarak bulunduğu gıdalarda ve kullanıldığı gıdalarda % 0,1 ile %0,8 arasındadır. Sınırlandırıcı olması buradan gelir ve daha çok kullanılması halinde tada bir katkısı olmaz ve katkısı olmadığı gibi zararlı etkenlere de yol açabilir.

Monosodyum glutamat bir tuzdur. Kimyasal formülü C5H8NNaO4 şeklindedir, 1 mol Monosodyum glutamat 169.111 kg. 225°C ’de erir ve suyla çözünebilirliği oldukça fazladır.

MSG, glutamik asit ile sodyumun birleşmesinden oluşur. Glutamik asit protein sentezindeki 20 çeşit aminoasitten bir tanesidir. Bu da demek oluyor ki vücudumuzda sentezlenebilmektedir.

Vücudumuzda 2 formda bulunur, serbest ve bağlı olarak. Bağlı olduğu form diğer aminoasitlerle bağlı olarak bulunduğudur, serbest form ise tek başına bulunduğu durumdur.  Besin kaynaklı glutamat, bağırsakların en çok kullandığı enerji kaynağıdır. Bağırsaklar bağlı halde bulunan glutamatı da serbest hale getirirler. Bu enerji kaynağının büyük bir bölümünü vücut kendisi sentezleyebilir. (%95–96) %4–5 civarında glutamatı ise besinlerle almaktadır. Aynı zamanda beyinde de nörotransmitter fonksiyonu bulunmaktadır ve fakat beyin bariyerleri glutamatın geçmesine izin vermez, kendi glutamatını sentezleme yeteneğine sahiptir. Bunların dışında glutamat protein sentezinde substrat, azot taşınması gibi vücutta ayrı görevlerde kullanılmaktadır.

Glutamat doğal halinde, et, balık, sebzeler ve tahıllarda bağlı formda, domates, süt, patates, soya sosu ve birçok çeşit peynirde serbest formda bulunur. Bunların yanında birçok üretilen gıda maddesine hoş koku, tat ve lezzet artırıcı özelliğinden dolayı sonradan eklenir.

 

 

Yorumlar

yorum