Midye Hakkında

Midyenin en lezzetli olduğu dönem Eylül ve Haziran aylarıdır.

Midyelerin Çeşitleri

Mavi Midye: Avrupa’da en fazla tüketilen midye türüdür. Bunların nerede ise tamamı yetiştirme yolu ile “midye bahçelerinde” üretilir.

Akdeniz Midyesi: En iri midye türlerindendir. Akdeniz , Karadeniz ve Atlantik Okyanusu’nun Portekiz ve İspanya kıyılarında bulunur.

Yeşil Kabuklu Midye: Sadece Yeni Zelanda kıyılarında bulunur.

midye

Pişirme Şekilleri

Midyeleri buharda ve biraz sıvı ilavesi ile pişirmeyi tercih edin çünkü yağsız olması nedeniyle midye eti çok hızlı kuru. Ama diğer metotları da göz ardı etmeyin, gerçekten harika sonuçlar verirler!

  • Tencerede: Suda kaynatabilirsiniz.
  • Tavada kolay midye: Ağır bir döküm tavayı iyice kızdırın. Midyeleri ekleyin, isteğe göre tuz ve karabiber ekleyip ara sıra karıştırarak midyelerin kabukları açılıncaya kadar pişirin. Açılanları bir maşa ile alın ki aşırı pişmesinler.
  • Izgarada: Tavada olduğu gibi pişirebilirsiniz.
  • Fırında: Kabuklarını açıp, midyelerini yarım olarak fırın tepsisine dizin. Üzerlerine, içine kıyılmış taze otlar ve tuz karıştırdığınız kremadan gezdirin ve biraz ekmek kırıntısı biraz karabiber ile 5 dakika 200-220 derecede pişirin.

Saklanması

“Canlı” midyelerinizi bir kaba koyup üzerlerini nemli bir bez ile tamamen kapatıp buzdolabına koyun. Bez kurursa tekrar nemlendirin. Midyelerin havaya da ihtiyacı olduğundan onları suyun içinde veya bir poşette bırakmayın. Bir günden fazla bekletmeyin.

Dondurulması

“Canlı” midyelerinizi fermuarlı bir poşete koyup şoklayarak dondurun. 3 aydan uzun süre muhafaza etmeyin. Midyelernizi tazelik testinden geçirmeyi de ihmal etmeyin. Tazelik testine  https://kizsalsorunlar.com/deniz-kabuklulari-hakkinda  linkinden ulaşabilirsiniz.

Hazırlanması

Pişirmeden en fazla bir saat önce temizleyin. Çümkü temizlediğinizde ölüler ve midyeleri mümkün olduğunca taze, tani canlı tutmakta fayda var. Midyelerinizi doğru temizlemek için  https://kizsalsorunlar.com/deniz-kabuklulari-hakkinda linkine bakabilirsiniz!

Dolma vs. için kabuklarını kolayca açabilmek istiyorsanız yaklaşık 20 ml suilavesi ile 2-3 dakika kadar buharda pişirin. Kabukları hafifçe açılmış olacaktır, açılmayanları ise atın. Bu sırada midyenin içindeki suları yapacağınız yemek veya soslarda kullanmak üzere biriktirin.

Besin Değeri

Kolestrol ve yağ miktarı son derece düşük olan midye iyi kalitede ekonomik bir protein kaynağıdır. Midye eti örneğin dana etine göre;

  • Daha yüksek protein
  • Çok daha az yağ
  • Daha fazla mineraller
  • Dörtte bir oranından kalori ihtiva eder.

 

Yorumlar

yorum