Güneş Kaliteyi Artırıyor

elma-yetistiriciligi-03VAN-Erciş karayolu üzerindeki 180 dönümlük arazide Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Doç Dr. Fikret Yaşar tarafından tamamen doğal şartlarda yetiştirilen elmalar büyük ligi görüyor. Elmanın güzelliğini ışıktan alığını belirten Doç. Dr. Yaşar, “Van Türkiye’nin en çok güneş alan illerinden biri. Elmayı güzelleştiren de ışık ve güneştir” dedi.

Türkiye’nin en çok güneş alan illerinden biri olan Van’ın organik elmaları iddalı bir şekilde pazara giriyor. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fikret Yaşar tarafından 180 dönümlük araziye dikilen ve tamamen organik olarak yetiştirilen elmaların ana besini güneş. Yetiştirilen elmaların Red Chief ve Starkrimson çeşidi olduğunu belirten Yaşar, renk, koku ve aromasıyla elmaların kısa sürede Türkiye ve dünya pazarında önemli bir yer tutacağını söyledi.

GÜNEŞ KALİTEYİ ARTIRIYOR

Van’ın elma yetiştiriciliği için önemli bir yer olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yaşar, “2007 yılında diktiğimiz fidanlardan ilk mahsullerimizi aldık. Yetiştirdiğimiz elmalarımız pazarda satılan elmalardan çok farklı. Nedeni de uzun süreli güneş alıp bin 700 metre rakımda yetişmesi. Çünkü bu rakımda bol güneş var. Işığın dalga boyunun kısa olması nedeniyle de elma üzerine yoğun bir ışık düşüyor. Işık renk demektir. Rengi iyi olan bir elmanın da vitamin değeri yüksektir. Güneş meyvenin hem rengini hem şeklini hem de tadını güzelleştirir. Vitamini yüksek olan bir meyve sağlık acısından da çok faydalıdır” dedi.,

Yorumlar

yorum