KOAH Riskinden Korunmak İçin Sigarayı Bitirin

koahdan-korunma-icin-sigarayi-bitirin-01Oldukça tehlikeli bir akciğer hastalığı olan KOAH’ın (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ana sebeplerinden biri sigaradır. Sigara içen her 5 kişiden birinde bu hastalık gelişmektedir. Ülkemizde 20 yaş üstündeki kişilerin en az yarısı sigara bağımlısı olduğundan KOAH önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de en az 5 milyon KOAH’lı hasta olduğu tahmin edilmektedir.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin rehberi www.sigarayibitirin.com, Dünya KOAH Günü’nde KOAH ve riskleri hakkında bilgilendiriyor.

koahdan-korunma-icin-sigarayi-bitirin-03

Sigarayı bırakmak isteyenler için sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri hakkında rehber olan www.sigarayibitirin.com, KOAH ve sigara ilişkisi konusunda farkındalık yaratmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) önemli bir akciğer rahatsızlığıdır. KOAH hastalarında akciğerdeki hava keseciklerinin zarar görmesi sonucu hava akımında azalma görülür. Hava yollarındaki daralma nedeniyle havanın giriş çıkışı rahat sağlanamaz. Balgam çıkarma, nefes darlığı ve öksürük yakınmaları yaşanır, ileri dönemlerde kalp de etkilenir. Dudaklarda morarma, bacaklarda şişme görülebilir. KOAH olan bir kişinin nefes vermesi giderek zorlaştığı için dudaklarını büzerek nefesini vermeye çalışır ve konuşurken bile ciddi solunum sıkıntısı çeker. KOAH, dünyadaki 4. ölüm sebebidir.

Sigara öksürüğü KOAH belirtisidir

Sigara, KOAH gelişiminde en önemli risk faktörüdür. Çünkü sigara akciğerde doku hasarına sebep olur, akciğerin kendini onarmasını ve savunmasını engeller.

Sigara içenler sıklıkla sigara öksürüklerinden söz ederler, bu genellikle KOAH belirtisidir. KOAH yavaş ilerler ve zamanla kötüleşir. Belirtilerin fark edilmesinden yıllar önce ortaya çıkmış olabilir. KOAH çoğu zaman, orta yaş ve üstü bireylerde teşhis edilir. Başlıca belirtileri; eskiden yapılabilen aktiviteleri yaparken nefes darlığı çekmek, öksürürken fazla balgam çıkarmak, sürekli öksürme hali, nefes darlığı ve hırıltılı solunumdur.

koahdan-korunma-icin-sigarayi-bitirin-02KOAH’la başa çıkmak için

  • Sigara kullanımı bırakıldığında ve tekrar başlanmadığında akciğer fonksiyonlarındaki gerileme yavaşlar ve ölüm riski azalır; öksürük ve nefes darlığı gibi KOAH belirtileri hafifler. Hastalığın ilerleyerek ağır belirtilerin ortaya çıkmasını önlemek için yapılması gereken SİGARANIN BIRAKILMASIDIR. Sigara içiyorsanız, doktorunuz veya eczacınızla sigarayı bırakmanın yollarını konuşun.
  • Sigara dumanından, tozdan, diğer dumanlardan ve nefes yoluyla alınabilecek diğer toksik maddelerden (hava kirliliği, boya ve diğer kimyasal maddeler) uzak durun.
  • Sağlıklı beslenme ve size uygun fiziksel aktiviteler konusunda doktorunuza danışın.
  • Nikotin pastili gibi destek tedaviler sigara içme isteğinizi erteleyerek zamanla sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.
  • Kendinizi iyi hissetseniz bile kontrol için düzenli olarak doktorunuza gidin.

 

Yorumlar

yorum