Gebelikte Kilo Kaybı ve Kazanımı

hamilelikte-kilo“Hamilelik döneminde annenin, kendi besin ihtiyaçları yanında bebeğin de gereksinimlerini karşılaması gereklidir” düşüncesi maalesef annenin gereğinden fazla besin tüketmesiyle sonuçlanabilir.

Bebeğin ağırlığının yanı sıra, artan kan hacmi, büyüyen göğüsler, plasenta ve amniyotik sıvı ağırlığınızın artmasına yol açacaktır. Gebelikte bazal metabolizma hızının artışıyla annenin enerji gereksinmesi de artmaktadır ancak bu gereksinmenin üstünde veya altında alım önerilmemektedir. Eğer doğum öncesi zayıf kategorisinde bir anne adayı iseniz (yani beden kitle indeksiniz 20’nin altındaysa) haftada 500 g veya üstü kadar kilo almanız beklenir. Tersine şişman kategorisindeki annelerden seniz (BKI niz 26 ve üzeriyse) haftalık kilo alımınız 300 g şeklinde olmalıdır. Yani ayda 1-2 kg ağırlık kazanımı normaldir. Ancak gebeliğin ilk aylarında bulantı ve kusma nedeniyle bu alımın sağlanmasında zorluklar yaşanması normaldir, endişe edilmeden sabırlı bir şekilde hareket edilmelidir çünkü ilerleyen aylarda bu sorunlar daha az hissedilir hale gelir. Adölesan annelerde ise gereksinim daha fazla olduğundan kilo kazanımının ayda 2-3 kg şeklinde olması önerilir.

Son aylara gelindiğinde 7-14 kg arası bir kilo kazanımının sağlanmış olması gerekmektedir. Daha az miktarda kilo kazanımı ne yazık ki düşük veya prematüre doğum gibi istenmeyen durumlarla sonuçlanabilir. Ayrıca, bebeğin fiziksel veya mental açıdan yetersiz olmasına, ilerleyen yıllardaysa kronik hastalıklara yakalanma riskinin artışına neden olacaktır. Belirttiğimiz bu kilo kazanımı, doğum öncesi ideal ağırlıkta olan kadınlar için ortalama 12,5 kg iken, şişman kadınlarda ortalama 7 kg, zayıf olanlardaysa ortalama 14 kg şeklinde düşünülebilir. Gebelik öncesinde obez olan kadınların planlı hamilelik durumunda ideal kilosuna mümkün olduğunca yaklaştırılması hem annenin sağlığı ve rahat bir hamilelik dönemi, hem de bebeğin doğumunda zorluklarla karşılaşılmaması için gereklidir. Plansız gebeliklerdeyse, doğumu tehlikeye sokacak derecede obez olan kadınların gebeliğin ilk 3 ayında doktor ve diyetisyen eşliğinde zayıflaması önerilir. Ancak gebeliğin 4. ayından itibaren obez dahi olsa hiçbir anne adayı zayıflatılmamalıdır. Özellikle gebeliğin son 3 ayı, bebeğin beyin gelişimi açısından önemli olduğundan kilo problemi ne kadar büyük olsa da zayıflama programı uygulanmamalıdır.

hamile-kiloGebelik süresince kilo kazanımı, göz ardı edilmemesi gerekilen bir konudur. İstenenden az veya fazla ağırlık kazanımı aslında yanlış besleniyor olduğunuzun bir göstergesidir çoğu zaman.. Şu durumda sağlıklı bir gebelik ve emziklilik dönemi için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek hem bebeğinize hem kendinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden biridir. Tüm anne adaylarına sağlıklı ve mutlu bir gebelik dileriz.

 

Kaynak: annelik.org

Yorumlar

yorum