Epilepsi Hastalarına Deniz Uyarısı

Medical Park Elazığ Hastanesi’nde Nöroloji Uzmanı Dr. Zeynep Bingöl, epilepsi hastalarının tek başına denize girmesinin büyük risk taşıdığını söyledi.

epilepsi-hastasi

Epilepsi hastalarının balkon, çatı gibi hayati risk taşıyan yerlerden uzak durmaları gerektiğini belirten Dr. Bingöl, hastaların tehlikeli iş araçları ve motorlu araç kullanmaktan da uzak durmaları gerektiğini vurguladı. Epilepsi hastalarının uzun süreli parlak ışık, TV ve bilgisayar karşısında kalmamaları uyarısında bulunan Dr. Bingöl, bu hastaların denize girmeleri durumunda iyi yüzme bilen öğretmen veya bir kişi tarafından denetlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Epileptik nöbetlerin beyindeki hücrelerin kontrol edilemeyen ani, aşırı ve deşarjlarından meydana gelen durum olduğunu belirten Bingöl, “Halk arasında sara hastalığı olarak bilinmektedir. Beyin hücreleri kendi aralarında elektriksel uyarılarla bir gurup içinde çalışmaktadır.

Bu elektriksel uyarılardaki ani ve aşırı durumlar kliniğe epileptik nöbet olarak yansımaktadır. Epilepsinin belli bir yaş aralığı yoktur. Ama daha çok 20 yaş öncesi görülür. Nöbetlerin ortaya çıkışını engellemek mümkündür. Epilepsi hastalığının yüzde 60-70 de belli bir nedeni yoktur. Bu hastalık da nöbetleri engellemek mümkündür. Özellikle çocuklarda tedavi edilmesi özellikle epilepsi hastalığını azaltabilir. Beyin travmaları menenjit gibi hastalıklar epilepsi hastalığının gelişme riskini azaltabilir. Epilepsi de gebelikteki beyin problemleri doğumda oksijensiz kalma gibi, beyin tümörleri, inme gibi hastalıklar epilepsiye neden olabilirler” dedi.

Dr. Bingöl, epilepsi hastalarının özellikle çay, kahve, kola gibi içecekleri ılımlı tüketip alkolden kesinlikle uzak durmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorum