Ebeveynler için Ders Zili Çalıyor

ebeveynler-icin-ders-zili-caliyor-01Yeni eğitim yılı için geri sayım başladı. Çocuklarına okul hayatında destek olmak isteyen pek çok veli için çocuklarını hazırlamaları gereken adaptasyon süreci başladı. Peki, bu dönemde anne ve babalar nelere dikkat etmeli?
İşte ailelere; öğrenmeyi destekleyici eğitim programlarının yanı sıra tercih danışmanlığı, eğitim koçluğu ve veli eğitimi gibi çalışmalarıyla öne çıkan Koray Varol Eğitim ve Danışmanlık’ın Kurucusu, Eğitmen Koray Varol’un tavsiyeleri…

Yaz tatilinin bitmesine sayılı günler kala hem öğrenciler hem de veliler için heyecanlı ve gergin bekleyiş başladı. Çocuklarının okula kolay adapte olması ve başarılı bir eğitim yılı geçirmesini isteyen velilerin bu dönemde doğru yönlendirilmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle ebeveynler eğitim ve danışmanlık hizmeti veren kurumlarla irtibata geçerek bu süreci sancısız geçirmeyi arzuluyor.
Öğrenmeyi destekleyici eğitimlerin yanı sıra tercih danışmanlığı, eğitim koçluğu ve veli eğitimi alanlarında faaliyetlerini sürdüren Koray Varol Eğitim ve Danışmanlık; velileri ve öğrencileri hedeflerine en güvenilir yoldan ulaştıran bir kurum olarak öne çıkıyor. Öğrencilerin anlamlı düşünme seviyelerini kontrol eden, yalnızca okul ve sınavlar için öğrenci yetiştirmeyen, hayat için öğrenci yetiştiren Koray Varol Eğitim ve Danışmanlık; tatilin son günlerinde yaşanan stresli süreci veliler için de daha rahat ve sağlıklı kontrol edebilecekleri bir destek sunuyor…

6 ila 12’inci sınıf arasındaki öğrencilerinin başta sınav hazırlıkları ve okul başarıları için tercih ettiği ilk eğitim kurumlarından biri olan Koray Varol Eğitim ve Danışmanlık, uyguladığı farklı öğretim metotlarıyla şimdiye kadar yüzlerce öğrenciyi Türkiye’nin en iyi Anadolu liseleri, özel okulları ve üniversitelerine yerleştirmeyi başarmış bir eğitim merkezi olarak göze çarpıyor.

Bu anlamda okul sezonun açılmasıyla çocuklarına yön vermek isteyen velilere de yol gösteren Koray Varol Eğitim ve Danışmanlık’ın Kurucusu Eğitmen Koray Varol, ebeveynlerin çocuklarına verdiği desteğin okul başarısında önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Varol, “Uzun bir tatil döneminden sonra okulların açılması hem güzel hem de zorlu bir süreçtir. Öğrencilerin eğitim yılına daha rahat adapte olabilmeleri için anne ve babaların ufak konuşmalarla onları hazırlamaları önemli katkılar sağlar. Eğitim yılına dair hedeflerin paylaşılması ve sene içinde gösterilecek performansın belirlenmesi önemlidir. Okuldaki güzel anıları hatırlatıcı konuşmalar yapmak, çocuğun yeni düzene ısınmasını sağlayacaktır. Son 10 günlük süreçte okuldaki yakın arkadaşlarıyla daha çok iletişim kurması ve onlarla olan bağlarını canlandırması da adaptasyon sürecini hızlandıracaktır” diyor.

“Son ay dersler başlamalı…”

ebeveynler-icin-ders-zili-caliyor-02Tatilin son üç haftasında yavaş yavaş derslere ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Varol, “Son üç haftada yavaş geçişlerle uyku düzeninin ayarlanması gerekir. Ayrıca günde yarım saat ila bir saat arasında değişen sürelerle geçmiş eğitim dönemindeki konuları tekrarlamak faydalı olacaktır. Bu alışma döneminde ilk hafta; bir gün bir saat ders ikinci gün tatil şeklinde ilerlemek gerekir. Son iki hafta ise her gün bir saat çalışma şeklinde planlanmalıdır” önerisinde bulunuyor.

Çocukları son tatil günü sendromundan da uzak tutmak gerektiğini belirten Varol: “Okulun açılmasından bir önceki gün velilerin pozitif konuşmalar yapmaları, imkanlar dahilinde öğrencilere okul ile ilgili hediyeler vermeleri büyük önem taşır. Unutulmamalıdır ki, tatilin son dönemlerini güzel bir geçişle yaşayan, okulun açılışına pozitif şekilde hazırlanan öğrenciler, okulda daha başarılı oluyor”.

Araştırmalar okul veli dayanışmasının önemini kanıtlıyor…

Yapılan pek çok araştırmada okul ve veli dayanışmasının başarıyı getirdiğini saptadıklarını anlatan Varol, bu nedenle velileri çocuklarının eğitim hayatıyla ilgili konularda hassas davranmaya davet ediyor. “Aile içi uyumun, ailenin destekleyici yaklaşımının ve ailenin okul etkinliklerine katılmasındaki çeşitliliğin, okul başarıları üzerinde önemli etkileri vardır” diyen Varol, “Yapılan bir araştırmaya göre akademik başarısı düşük ve sınıfta kalma riski bulunan öğrencileri diğer öğrencilerden ayıran en önemli etkenin anne baba desteği ve ilgisinden yoksunluk olduğu saptanmış. Yine 64 anne ve 50 baba arasında yapılan başka bir araştırma ise ebeveynleri tarafından desteklenen öğrencilerin kendi kendini denetleme ve sorumluluk alma bilincinin arttığı ortaya konulmuş” diyor.

 

Yorumlar

yorum