Duygularınızı Doğru Nefesle Kontrol Edin!

DİEM Akademi’nin eğitmenlerinden ünlü tiyatro oyuncusu ve uzman eğitmen Defne Şener Günay: “Doğru nefes, başa çıkılması mümkün görünmeyen sorunları bile kontrol edebilecek güce sahip. Böylece duygu ve düşüncelerimizin bedene yaptığı etkileri (korku, endişe, öfke, suçluluk duygularını) kontrol altına almamız mümkün olur. Nefes teknikleri sağlıklı, güçlü bir beden ve içsel huzurumuz için en uygun ortamı hazırlar” diyor.

“Stresi yok etmek mümkün olmasa da, kontrol altına alarak tehdit unsuru olmaktan çıkarabiliriz. DİEM Akademi’deki “Derin Bir Nefes Al” eğitimlerimizde uyguladığımız “özel nefes meditasyonu” taktiğiyle, katılımcılarımızın rahatlamasını sağlıyoruz. Günlük hayatta da bu çok önemlidir. Arkadaş görüşmelerinde, iş toplantılarında, gün içerisinde yapılan tüm aktivitelerde, “nefes meditasyonu” ile stres seviyesini düşürmek, uyanık ve rahatlamış bir zihinle hareket etmek çok büyük önem taşır.”

“Hayata Yansıyan Gelişim” sloganıyla hayata dair bütün unsurlara dinamik eğitim kadrosuyla dokunan DİEM Akademi, Suadiye’deki merkezinde “Derin Bir Nefes Al” eğitimi ile daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam imkanı sunuyor.

İş yaşamındaki verimliliğin arttırılmasının, yaşamın daha verimli geçirilmesinin, içsel huzurun sağlanmasının yöntemlerinin paylaşıldığı, uzman eğitmen Defne Şener Günay yönetiminde gerçekleştirilen eğitimde, “Nefes Meditasyonu” metoduna dikkat çekiliyor.

“Öyle demek istememiştim”

Uzman eğitmen Defne Şener Günay, doğduğumuzda doğru kullanılan ancak zamanla bozulan diyafram kullanma kabiliyetinin yeniden kazanılarak ihtiyacımız olan oksijenin sağlanabileceğini vurguluyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Stres altında farkında olmadan kurulan cümleler, zaman zaman kırıcı ve olumsuz durumlara yol açabiliyor. Özellikle metropollerdeki stres ve yoğunluk arasında sıklıkla “öyle demek istememiştim” gibi pişmanlık içeren cümleler kurmak durumunda kalınabiliyor. İşte bu sebeple “Derin Bir Nefes Al” diyoruz. Nefese odaklanıldığında kişinin farkındalık seviyesi artıyor ve süreçler daha kolay yönetilebiliyor. Beyne daha çok oksijen gittiği için, zihin kendine farklı düşünme yolları açıyor ve artık ‘öyle demek istememiştim’ cümlesi yok edilebiliyor.”

nefes-teknikleri-02jpg

Kaliteli yaşamın formülü: Dur –nefes al – odaklan – karar ver

Doğru nefesin insan hayatında pozitif yönde değişiklikleri gerçekleştirebileceğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve ses tellerinin yıpranmasını önlediğini belirten Günay, böylece kaliteli sese de sahip olabileceğimizin altını çiziyor.

Günay, 1’den 10’a kadar saymak, stres topu kullanmak gibi yöntemlerden daha etkili bir yöntem öneriyor: “Yaşamı daha kaliteli ve verimli hale getirerek, stresi kontrol altına almanın formülü çok basit aslında: “Dur- Nefes Al- Odaklan – Karar Ver” Bu, tamamen farkındalık sürecini açıklayan bir formüldür. Beynin çalışma sistemiyle alakalı olup, nefesle zihnimizde oluşturmaya başladığımız yeni düşünce yollarıyla, eski kalıplarımız yerine daha çözüm odaklı, sağlıklı karar verme sürecini tanımlar.”

 

Yorumlar

yorum