Yeni Yılda Hedeflerinize Ulaşmak İçin…

Kimimiz geçen yılda neler yaptığını, kimimiz ise gelecek yıl da neler yapacağını düşünerek yeni yıla girdi. Peki yeni yılda hedeflerinde başarıya ulaşmanın anahtarını biliyor musunuz?

kariyer-basamaklari

Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Psikoloğu Aylin Sezer, “Her sonda olduğu gibi, yılın sonu da beraberinde pişmanlıkları, heyecanı, rahatlamayı, hüznü, kazanılan zaferlerin gururunu getiriyor. Dolayısıyla  yılın sonunda, o yıl için planlananların ne kadarının gerçekleştirilmiş olduğu kişi için önemli” diye konuştu.  Yılsonu muhasebesinin beraberinde yeni kararları getirdiğini söyleyen Uzm. Psk. Sezer “Yeni yıla, ulaşabileceğimiz kararlar ve bu hedefler için planlar oluşturarak girmek, bize onları uygulamada motivasyon sağlayacaktır” dedi.

Gerçekleştirilemeyen hedefler başarısızlık hissi yaratır

Geçen yıl alınan kararların gerçekleştirilememiş olmasının başarısızlık hissine neden olduğunu belirtenUzm. Psk. Sezer, “Bu his ise çaresizlik, mutsuzluk ve umutsuzluk gibi duyguları beraberinde getiriyor” dedi.  Başarılamayan her planlayeni yılın mutsuz ve umutsuz karşılandığını söyleyen Uzm. Psk. Sezer, “Hedefleri ve istekleri gerçekleştirmek, kişinin kendine güvenini artırır. BKendinize ulaşılabilir hedefler koyduğunuzda ve bu hedeflere ulaştığınızda özgüveniniz artacaktır. Kendine duyduğu  güveni hisseden kişi, yeni hedefler koymak için de daha hevesli olacaktır” dedi.

Ulaşılabilir hedeflerle yaşamınızı yönetin

Geçen yılda gerçekleştirilemeyen hedeflerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Psk. Sezer,“Ulaşılabilir hedef belirlemek, aslında kişinin kendini ne kadar tanıdığıyla ilgilidir. İhtiyaçlarımızın ve isteklerimizin farkında olarak, bu hedefleri yaşam planınımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Bunun için ise önce kendimizin güçlü ve güçsüz yanlarını belirlemeliyiz” dedi.  Kişinin kendini,  ihtiyaçlarını ve kaynaklarını ne kadar tanıdığının doğru hedef koymakla doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen Psk. Sezer “Doğru hedef koymak ve o hedefe ulaşmak kişi için tatmin edici bir deneyim olacaktır. Bu süreçte eksik ve güçsüz yanlarını keşfeden kişi, bunları geliştirmeye çalışacak ve kendini geliştirdikçe de hedeflerini yükseltebildiğini fark edecektir” şeklinde konuştu.

Doğru hedef ve plan başarıya götürür

Yeni yıl ile yeni kararlar alıp, bu kararları uygulayamamanın sebebini kişinin kendini iyi tanımamasına bağlayan Psk. Sezer, “Bu noktada, hedefleri gözden geçirmek gerekiyor. Ben ne istiyorum? Neye ihtiyacım var? Neyi yapacak beceri/zaman/maddi kaynak/ manevi desteğim var?” sorularını sormak kişinin hedeflerini daha gerçekçi bir şekilde tekrar değerlendirmesine yardımcı olmasını sağlıyor” diye konuştu.  Önemli olanın aktif olmak, plan yapmak ve bu plan doğrultusunda ilerlemek olduğunu söyleyen Psk. Sezer “Plan yaparken de, küçük adımlarla başlamak anlamlı olacaktır. Küçük de olsa kazanılan başarılar, kişileri devam etme konusunda motive edecektir” dedi.

Yorumlar

yorum