Deniz Kabukluları Hakkında

İstiridye

istiridye-01Bir mutfak efsanesi! Sadece yüksek afrodizyak etkisi nedeniyle değil, özgün tadıyla da ünlü…

Araştırmalar gösteriyor ki istiridyeler kadar eski zamanlarda kullanılan başka bir kabuklu yok. Eski Romalılar bu tadı fark etmiş ve okyanus suyundan taşıyarak nakliyesini sağlamışlar. Kabukları oldukça asimetrik olan bu istiridyeler, kara midyeye benzer şekilde deniz içinde bir nesneye tutunarak yaşarlar.

Dünyada kara midyeden sonra yetiştiriciliği en fazla yapılan ürünün gıda olarak tüketilenin dışında incileri için üretilen cinsleri de var. Diğer kabuklulardan farklı olarak çiğ olarak da tüketilebilir.

 

Vongole

vongoleGüzellik ve aşk tanrısı Venüs’den sonra adlandırılmış, dünyaca ünlü lezzet kaynağı. Mükemmel lezzeti çok çeşitli sunuş şekilleriyle yakalanabilir…

500’den fazla çeşidiyle tüm dünyaya yayılmış, ve dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilmekte. Tırtıklı kabuk yapısına sahip olduğu gibi  kabuğunun üstündeki ortak merkezli halkalar kabuklunun yaşını belirtiyor. Küçük olanlar çiğ tüketilebilirken, daha büyük olanlar pişirilince daha lezzetli olur.

Taze olarak kullanıldığında etin kabuktan çıkma riski olmasına rağmen, lezzetteki mükemmeliğe değer. Taze bulursanız kaçırmayın!

 

Akivades

akivades-01Vongole ile aynı familyadan. Yetiştiği bölgeye göre değişse de etinin rengi daha beyaz. Kabuk rengi vongoleye göre daha karışık ve daha küçük …

Zeminin 5-25 cm derinliğinde kumluk çakıllık ortamlarda yaşar. Ülkemizde de çokça bulunmakta ve ihraç edilmekte.  Türkiye’den avrupa’ya en çok ihraç edilen kabuklu deniz ürünleri arasında. En çok talep eden ülke İtalya’dır. Yılda kişi başına ortalama 1.5 kg. kadar tüketildiği saptanmıştır.

 

 

Tazelik Testi

  • Midye, Vongle, İstiridye gibi deniz kabukluları canlı satılır.
  • Satın alırken kabukları sıkıca kapalı olanları tercih edilmelidir.
  • Kabuklar bazen hafif açık olabilir. Eğer üzerine vurduğunuzda kabuk kapanıyorsa hala canlı demektir. Eğer kabuk kapanmazsa ölmüştür, bunları tüketmeden atınız.
  • Pişirdikten sonra hepsinin kabuklarının açılmış olması gerekir. Kapalı kalanları tüketmeden atınız.

 

Kum Temizliği

Öncelikle kabuklarında kırıklar bulunan midye (ve diğer kabuklular) atılmalıdır.

Bazen Vongole, Akivades gibi kabukluların içinde bir miktar kum bulunabilir. Bunun için onları, içinde bir miktar  mısır unu bulunan soğuk su dolu bir kapta buzdolabında bir gece bekletin. Kabuklularınız mısır ununu yer ve kumu dışarı “tükürür”. Böylece onları bir kez daha soğuk suyla yıkayıp kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar

yorum