Burun Estetiğini Önemsiyoruz

estetikMedical Park Tarsus Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Remzi Fırıncıoğulları, en fazla burun estetiği (rinoplasti) ve mammoplasti operasyonları yaptıklarını söyledi. Özellikle burun estetiği ameliyatlarında dünya sırlamasına girdiklerini anlatan Op. Dr. Remzi Fırıncıoğulları‚ ”Rinoplasti Türkiye’de yapılan estetik ameliyatlarının başında geliyor. Hatta Türk cerrahlarının en çok uzmanlaşmak istediği alan yine rinoplasti. Türk doktorları artık rinoplasti konusunda tecrübeliler. Yurtdışında bile isim yapmaya başladık” diye konuştu.

burun-estetigiOp. Dr. Remzi Fırıncıoğulları, Türkiye’de burun estetiği operasyonlarının özellikle Avrupa’ya göre daha çok tercih edilmesini ise Türk insanının burnuna daha fazla önem vermesinden kaynaklandığını, sağlık bir tarafa estetik yanını da dikkate aldığını söyledi. Bu arada Türkiye’nin burun estetiği ameliyatlarında aşama kat etmiş olsa da operasyonlar için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı: ”Burun estetiği (Rinoplasti), genellikle 17-18 yaşlarında fiziksel ve ruhsal olgunluğa erişmiş, burun yapısal dokuları gelişimini tamamlamış hastalara yapılabilir. Burnun estetik yapısı yanında aynı zamanda nefes alma, alınan havanın filtre edilmesi ve ısı regülasyonu gibi fonksiyonları vardır. Burun ameliyatı, hem estetik amaçları gerçekleştirmek hem de burun içindeki eğrilikleri açarak solunum güçlüğü problemlerini düzeltmek amacıyla yapılabilir. Herhangi bir cerrahi girişimden önce hastanın operasyondan beklentilerinin anlaşılması gerekmektedir. Modern rinoplastide günümüzde açık ve kapalı girişim olmak üzere iki farklı yaklaşım vardır. Her iki yaklaşımda başarılı bir sonuç için, burun iskelet değişikliklerinin uygun yapılması temel belirleyicidir.”

Burun Diğerlerinden Farklı
burun-estetigi-01Medical Park Tarsus Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Remzi Fırıncıoğulları, burnun estetik cerrahide ayrı bir yeri olduğunu belirtti. İnsan yüzünün, iletişimde önemli olduğunu ve karşı tarafın algısında mimiklerin büyük etkisi bulunduğunu vurgulayan Op. Dr. Fırıncıoğulları şunları söyledi: “Bu mimik ve ifadelerin yanı sıra yüzümüzdeki yapıların birbiriyle olan uyumları büyük önem taşır. Ancak bu yapılar içerisinde burun yüzün tam orta bölgesinde olması, eğer düzgün şekillendirilmezse kozmetik sorunların yanında fonksiyonel sorunlar da eşlik eder. Bu yüzden operasyon öncesi mevcut anatominin iyi incelenmesi, burun ve yüz analizinin yeterli şekilde yapılması başarılı bir sonuç için temel faktördür. Burun ucu, burun sırtı, burun kanatları, burun delikleri, burun alın ilişkisi, burun dudak ilişkisi gibi daha pek çok parametre tek tek değerlendirilir ve her biri için ne yapılacağına karar verilir. İyi bir cerrahi planlama için sistematik bir nasofasiyal analiz çok önemlidir.”

 

Yorumlar

yorum