Balık Köftesi

balik-koftesiMalzemeler

1 kilo balık (mezgit-palamut)

1 adet kuru soğan

2 adet yumurta

4 adet patates

1 adet havuç

1 adet defne yaprağı

1 su bardağı kaşar peynir rendesi

Tuz be karabiber

Kızartmak için;

Un

Yumurta

Galeta unu

Sıvıyağ

 

Yapılışı

Kuru soğanı temizleyip dörde bölün, havuçların kabuklarını soyun ve defne yapraklarını temizleyin. Balıkları, dörde böldüğünüz soğanları, havuç ve defne yapraklarını yeterince tuz ilave ederek su ile birlikte haşlayın. Haşlanan balıkları süzüp deri ve kılçıklarını temizleyin.

Patatesleri de önceden kabuklu olarak haşlayın. Fakat, patateslerin kabuklarının patlamamasına ve içinin su çekmemesine dikkat edin. Haşlanan patateslerin kabuklarını soyup, rendenin iri kısmıyla rendeleyin.

Rendelediğiniz patatesleri, önceden rendelenmiş kaşar peynirini, ayıkladığınız balıkları, 2 adet yumurtayı, tuz ve karabiber ilave ederek iyice yoğurun.

Hazırladığınız karışımı buzdolabında bir müddet soğumaya bırakın. Soğuyan köfteleri buzluktan çıkarın ve dilediğiniz şekilde köfteler hazırlayın.

Bir kapta yeterince yumurta çırpın ve ayrı bir kaba da un ve galeta unu koyun. Sıvı yağı tavada iyice kızdırın ve hazırladığınız balık köftelerini önce una sonra yumurtaya en son galeta ununa bulayarak kızgın yağda kızartın.

Not: Mezgit veya palamut yerine kolaylık açısından konserve ton balığı da kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum