El Ve Dekolte Bölgesinde Yaşlanmayı Önleyin!

el-dekolte-bakimi-02El ve dekolte bölgesi nasıl gençleşir?

Cildimizin en ince ve en elastik bölgeleri olan el ve dekolte bölgesi, güneşin ve kozmetik ürünlerin etkisiyle kolayca yıpranır. Peki bu özel bölgeler hangi yöntemler kullanılarak gençleşir?

Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, el ve dekolte bölgesi konusunda sorularımızı yanıtladı.

Ellerde ve dekolte bölgesinde yaşlanmanın belirtileri nelerdir?

Ellerde, kahverengi lekeler, dolgunluğun azalmasıyla damarların ve kemiklerin belirginleşmesi ve kırışıklıklar; dekolte bölgesinde, ince çizgilenme ve kırışıklıklar, kahverengi lekeler, genişleyen ve belirginleşen damarlar; çenenin belirgin keskin çizgisinin kaybolması, boyun derisinde gevşeme ve sarkma olarak sıralanabilir.

Eller ve dekolte neden zamana yenik düşüyor?

Bu bölgelerde deri, yüze göre daha ince ve daha az elastiktir; yağ bezleri daha az; destek görevi görecek cilt altı yağ dokudan fakirdir. Tüm bu nedenlerle bu bölgeler hem kronolojik yaşlanmaya hem de güneş ve tahriş edici ürünler gibi dış etkenlere karşı çok daha hassastır.

Eller ve dekoltenin erken yaşlanmasını önlemek için neler yapılabilir?

  • Tahriş edici ve kurutucu ürünler yerine nazik temizleyiciler kullanın.
  • Ciltteki lekelerin açılmasını sağlamak ve kollajen sentezini artırarak kırışıklıkları gidermek için gündüzleri C vitamini, idebenone, kahve çekirdeği gibi antioksidanlar içeren nemlendirici kremleri; geceleri ise retinoik asidli ürünleri uygulayın.
  • Yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak için kullandığınız güneş koruyucuları boyun, dekolte ve ellere de uygulamayı unutmayın.
  • Solaryumdan kaçının.

Eller ve dekolte bölgesi için hangi cilt gençleştirme yöntemleri kullanılıyor?

 1. Kahverengi lekelerle savaş için:

“Yaşlılık lekeleri” olarak da adlandırılan bu lekeler mikrolazer peeling ve BBL teknolojileriyle kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

BBL teknolojisiyle lekeler nasıl siliniyor?

Lekeler derideki melanin pigmenti birikimleridir. BBL teknolojisi pigmenti hedef alıp parçalanmasını sağlıyor. Aynı zamanda deride kollajen sentezini tetikliyor. Cildin elastikiyetini ve düzgün dokusunu geri kazanmasını sağlıyor.

Deri tipine ve pigmentin yoğunluğuna bağlı olarak, hedeflenen solma gerçekleşinceye kadar 3-4 hafta arayla seanslara devam ediliyor. Hastalar lekelerinin solmasının ötesinde ince çizgilerin azaldığını, cildin daha gergin ve düzgün bir yapıya kavuştuğunu da farkediyorlar.

2. Kuruluk, ince kırışıklıklar ve cansız görünümle savaş için:

Cildin önemli yapıtaşları olan kollajen ve hyalüronik asitin zamanla azalmasıyla cilt kuruyor, inceliyor ve kırışıklıklar belirginleşiyor. Kollajen sentezini tetikleyecek, cilde kaybettiği hyalüronik asiti geri verecek, cildin yeniden canlı ve parlak görünümüne kavuşmasını sağlayacak yöntemler mezoterapi ve PRP (plateletten zengin plazma) yöntemleridir.

  • Mezoterapi: Üç seansta ellere ve dekolte bölgesine saf hyalüronik asit uygulanır.
  • PRP: Kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücrelerinin deriye geri verildiği ve böylece yoğun büyüme faktörü salınımını sağlandığı ve kollajen sentezini tetiklemeyi hedef alan bir yöntemdir. İki hafta arayla 3-4 seans olarak uygulanıyor.

el-dekolte-bakimi-033. Çene çizgisinin kaybolması, boyunda gevşeme ve sarkmayı önlemek için:

BBL teknolojisiyle ameliyatsız cilt germe yöntemi çene altı ve boyun bölgesindeki gevşeme ve sarkmaların tedavisi için uygulanıyor. Hastalar tarafından çok kolay tolere edilen bu yöntem üçer hafta arayla üç seans olarak gerçekleştiriliyor.

 4. Damarların ve kemiklerin belirginleştiği eller için:

Otuzlu yaşlardan itibaren yağ dokunun azalması ve ellerin dolgunluğunu kaybetmesiyle kemikler ve damarlar belirgin hale geliyor. El yaşlı bir görünüm alıyor. El üzerine enjekte edilen dolgu maddeleri sayesinde el yeniden dolgunlaşıyor, eli yaşlı gösteren zemindeki kemik, damar gibi yapıların belirginliği azalıyor.

 

Yorumlar

yorum

ETİKETLER: , ,